kpb

Kongres przedpremierowo

SEANS PRZEDPREMIEROWY - KONGRES
wtorek, 10 wrze¶nia 2013, godz. 19.00


Seans przedpremierowy ekranizacji Kongresu futurologicznego Stanis³awa Lema zrealizowanej w koprodukcji miêdzynarodowej - we wtorek, 10 wrze¶nia. Kongres Ariego Folmana to fascynuj±ca medytacja na temat przysz³o¶ci kina i wiêzi ³±cz±cej cz³owieka z obrazami, brawurowo ³±cz±ca sekwencje animowane i fabularne. 

BILETY: 18 z³ (normalny) | 14 z³ (ulgowy) | 12 z³ (dla seniora)


Zapraszamy tak¿e na:

Urodziny Stanis³awa Lema - dyskusja na temat ksi±¿ki "Sex Wars"

pi±tek, 13 wrze¶nia 2013, godz. 19.00
Czu³y Barbarzyñca // ul. Powi¶le 11


strona wydarzenia na FB: TUTAJ


KONGRES | LE CONGRÈS
re¿. Ari Folman, Izrael/Niemcy/Polska 2013, 120’ - premiera: 13 wrze¶nia

Kongres to d³ugo oczekiwany, wizjonerski film oparty na motywach Kongresu futurologicznego Stanis³awa Lema.

W roli g³ównej wystêpuje Robin Wright, której partneruj± Harvey Keitel, Paul Giamatti, Jon Hamm i Danny Huston. Re¿yserem filmu jest Ari Folman, który ma w swoim dorobku nominowany do Oscara film Walc z Baszirem. Za stronê wizualn± Kongresu odpowiada wybitny polski operator Micha³ Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowa³o polskie Orange Studio.

W Kongresie zacieraj± siê granice miêdzy rzeczywisto¶ci± i fikcj±: Robin Wright gra tu sam± siebie. Mieszka z dwójk± dorastaj±cych dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca siê do niej z niezwyk³± propozycj±. Wright dziêki zaawansowanej technologii cyfrowej mo¿e zostaæ „zeskanowana”, osi±gaj±c w ka¿dym kolejnym filmie wieczn± m³odo¶æ. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, któr± podejmuje kobieta, by móc dysponowaæ nieograniczonym czasem dla najbli¿szych, okazuje siê pocz±tkiem jej podró¿y przez ¶wiat przysz³o¶ci, w którym potê¿ne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferuj± totalne formy rozrywki, manipuluj±c ludzk± ¶wiadomo¶ci±.

Kongres to film nowatorski i odwa¿ny, pe³en pomys³ów ukazuj±cych w krzywym zwierciadle ¶wiat nieograniczonych mo¿liwo¶ci technologicznych, które ju¿ wkrótce mog± wyznaczyæ granice naszej wolno¶ci i dyktowaæ pragnienia.

Niew±tpliwie jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku (...) film wizjonerski i g³êboki, miejscami swobodnie poczynaj±cy sobie z orygina³em (...) feeria ol¶niewaj±cych obrazów, ale ca³y czas podszytych Lemowskim niepokojem dotycz±cym granic poznania, definicji szczê¶cia, wolno¶ci i wizji przysz³o¶ci. Czasem bli¿ej tu do Trzech stygmatów Palmera Eldritcha Dicka, czasem do Matrixa Wachowskich, ale Folman pewn± rêk± prowadzi narracjê (...) Wspania³e widowisko z krytycznym ostrzem. Jan Topolski, „Krytyka polityczna”

Niewiarygodna odyseja filmowa. „Le Figaro”

Bookmark and Share

archiwum