kpb

Nowe Kino Duńskie 2013


NOWE KINO DUŃSKIE
29 czerwca - 4 lipca 2013

Duńskie filmy od lat dziewięćdziesiątych nieprzerwanie zdobywają uznanie na całym świecie. Kolejne nagrody przywożone do Danii z ważnych międzynarodowych festiwali filmowych wpływają na wzrost ambicji twórców i mobilizują ich do odtwarzania często nieprawdopodobnych historii lub niewygodnych tematów. Zachęcają ich także do eksperymentowania z gatunkami czy formą przekazu, o czym można się będzie przekonać podczas przeglądu NOWE KINO DUŃSKIE, który w Kinie Pod Baranami odbędzie się w dniach 29 czerwca - 4 lipca.

W programie tegorocznego Przeglądu znalazły się cztery filmy fabularne - niepokazywane wcześniej w Polsce - w tym jeden będący adaptacją opery “Don Giovanni” (Juan). Repertuar Nowego Kina Duńskiego zamykają ciekawe dokumenty: Karen Blixen - opowieść o autorce książki Pożegnanie z Afryką oraz How Are You - spojrzenie na pracę i relacje łączące uznany duet artystów Elmgreen & Dragset.Przegląd Nowego Kina Duńskiego realizowany jest dzięki współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie, Ambasadą Danii oraz Duńskim Instytutem Filmowym.

 
BILETY:

normalny: 14 zł
ulgowy: 11 zł
karnet (6 filmów): 42 zł

Rezerwacje karnetów: mailowo ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefonicznie ( 12 423 07 68 ) lub przez Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732)


PROGRAM:

sobota, 29 czerwca, godz. 18.45

BŁAZEN | DIRCH
reż. Martin Zandvliet, Dania 2011, 109’

niedziela, 30 czerwca, godz. 18.45
GRUPA Z KARCZMY | HVIDSTEN GRUPPEN
reż. Anne-Grethe Bjarup Riis, Dania 2012, 110’

poniedziałek, 1 lipca, godz. 18.45

JUAN | JUAN
reż. Kasper Holten, Dania 2010, 105’

wtorek, 2 lipca, godz. 18.45
KAREN BLIXEN | BAG BLIXENS MASKE
reż. Morten Henriksen, Dania 2011, 54'

środa, 3 lipca, godz. 18.45
PORWANY | KIDNAPPET
reż. Vibeke Muasya, Dania 2010, 90’

czwartek, 4 lipca, godz. 18.45
HOW ARE YOU | HOW ARE YOU
reż. Jannik Splidsboel, Dania 2011, 70'


O FILMACH:

BŁAZEN | DIRCH
reż. Martin Zandvliet, Dania 2011, 109’
 
Film opowiada historię słynnego duńskiego komika Dircha Passera, dla którego szybka kariera okazała się powodem ogromnej samotności. Dirch boryka się z pragnieniem bycia adorowanym przez krytyków i publiczność. Talent jest dla niego zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Podczas gdy otoczenie ma własne wyobrażenie o komiku, Dirch robi wszystko, by być traktowanym poważnie.
 
GRUPA Z KARCZMY | HVIDSTEN GRUPPEN
reż. Anne-Grethe Bjarup Riis, Dania 2012, 110’

Film opowiadający prawdziwą historię duńskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Wykonanie wyroku śmierci na ośmiu zwykłych ludziach, którzy sprzeciwili się niemieckiej okupacji, stało się szokującym wydarzeniem, które pośrednio doprowadziło do wyzwolenia Danii w maju 1945 roku. Reżyserka doprowadziła do rewitalizacji tej historii z wielkim szacunkiem i zrozumieniem wobec losów jej bohaterów. Opowieść o grupie z karczmy w Hvidsten podnosi uniwersalne pytania i tematy, które wciąż są niezwykle aktualne. Jest to również historyczny dokument, który ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi wobec wydarzeń w dzisiejszym świecie.
 
HOW ARE YOU | HOW ARE YOU
reż. Jannik Splidsboel, Dania 2011, 70' (film dokumentalny)
 
Bohaterami dokumentu jest duet znanych artystów: Michael Elmgreen i Ingar Dragset. Reżyser opowiada historię o początkach ich związku i wspólnej pracy, która przyniosła im wiele międzynarodowych sukcesów. W swojej twórczości artyści w odważny, bezpośredni, ale i zabawny sposób odwołują się do różnych obszarów, jak krytyka instytucjonalna, polityka społeczna, architektura i teatr.

JUAN | JUAN
reż. Kasper Holten, Dania 2010, 105’
 
Opowieść o mężczyźnie, który największą przyjemność czerpie z uwodzenia kobiet i bezdusznego ich porzucania. W filmie, będącym adaptacją opery Mozarta „Don Giovanni”, uwaga reżysera koncentruje się na ukazaniu człowieka, którego nieposkromiony instynkt seksualny prowadzi do destrukcji. W tej historii don Juan to pewny siebie, nowoczesny człowiek, który ma wieczną potrzebę odczuwania ekstremalnych emocji.
 
KAREN BLIXEN | BAG BLIXENS MASKE
reż. Morten Henriksen, Dania 2011, 54' (film dokumentalny)

Fascynujący filmowy portret niezwykłej pisarki i kobiety Karen Blixen. Jest to opowiedziana na nowo historia życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, którą świat zapamiętał jako autorkę bestsellera Pożegnanie z Afryką. Scenariusz filmu powstał w oparciu o relacje i wspomnienia ojca reżysera, profesora literatury, który blisko przyjaźnił się z pisarką.
 
PORWANY | KIDNAPPET
reż. Vibeke Muasya, Dania 2010, 90’
 
Simon to jedenastoletni czarnoskóry chłopiec, który podróżuje ze swoją duńską matką do Kenii, skąd pochodzi. Po przyjeździe chłopiec gubi swoją ulubioną piłkę. W trakcie poszukiwań trafia do największych slumsów Afryki. Jego życiu zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo, w momencie, w którym matka obiecuje w mediach nagrodę za odnalezienie syna.


ORGANIZATORZY:
Duński Instytut Kultury w Warszawie
Ambasada Danii
Duński Instytut Filmowy

     Bookmark and Share

archiwum