kpb

"Goya" Carlosa Saury - pokaz towarzyszący wystawie "Goya - kronikarz wszystkich wojen"


"GOYA" Carlosa Saury
- pokaz towarzyszący wystawie GOYA - KRONIKARZ WSZYSTKICH WOJEN

piątek, 14 czerwca 2013, godz. 19.30


Kino Pod Baranami i Instytut Cervantesa w Krakowie zapraszają na pokaz filmu Goya w reżyserii Carlosa Saury. Słabo znany polskiej publiczności film genialnego hiszpańskiego reżysera zaprezentowany zostanie w piątek, 14 czerwca, o godzinie 19.30.

Pokaz filmu Goya towarzyszy wystawie „Goya - kronikarz wszystkich wojen. Okropności i fotografie wojenne”, pozwalającej spojrzeć na Goyę jako prekursora fotoreporterstwa wojennego. Seria grafik Francisco Goi ukazująca brutalność i okrucieństwo hiszpańskiej wojny o niepodległość toczonej przeciwko wojskom napoleońskim zestawiona została z fotografiami znakomitych hiszpańskich fotoreporterów z czasów hiszpańskiej wojny domowej.

Wystawę można zobaczyć w siedzibie Instytutu Cervantesa w Krakowie na ul. Kanoniczej 12. Więcej informacji o wystawie TUTAJ.
GOYA | GOYA EN BUERDOS
reż. Carlos Saura, Hiszpania/Francja 1999, 107'

Punktem wyjścia filmu Saury są ostatnie lata Goyi, spędzone na wygnaniu we Francji. Artysta, który na starość stracił zupełnie słuch, wspomina różne momenty ze swojego życia. Układają się one w ciąg doświadczeń, które sprawiły, że późna sztuka Goyi była tak mroczna, nasycona lękami i najrozmaitszymi obsesjami. Goya był zawsze moim ulubionym malarzem. Zawsze pragnąłem lepiej go poznać, więc zacząłem studiować jego malarstwo, rysunki i grafiki. W filmie starałem się stworzyć osobiste wyobrażenie tych ostatnich lat artysty, które spędził na wygnaniu w Bordeaux razem z o wiele młodszą od siebie Leocadią Zorrillą, jego towarzyszką życia, oraz z dwunastoletnią córką Rosarią - mówił reżyser, który do współpracy nad filmem zaprosił osoby o pokaźnym dorobku artystycznym: zdjęcia robił mistrz światłocienia Vitorrio Storaro, dekoracje - nagrodzony Oscarem Pierre-Louis Thevenent, natomiast kostiumy przygotował sławny Pedro Moreno. Powstał niezwykły film, który jest estetyczną ucztą dla oczu, wspartą znakomitą grą aktorów i znakomitą muzyką.


BILETY:
13 zł - normalny
11 zł - dla słuchaczy kursów Instytutu Cervantesa
Bookmark and Share

archiwum