kpb

Żydowskie Spotkania Filmowe: Sajmiste - historia obozu

ŻYDOWSKIE SPOTKANIA FILMOWE
czwartek, 27 stycznia 2011, godz. 19.10

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy oraz Kino Pod Baranami zapraszają na pokaz filmu SAJMIŠTE - HISTORIA OBOZU w ramach projektu Żydowskie Spotkania Filmowe.

Sajmište - historia obozu jest opowieścią o zapomnianym miejscu egzekucji, o miejscu zamordowania tysięcy Żydów i Serbów, miejscu strasznych cierpień, śmierci i wspomnień.

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie biletowej. Ilość miejsc ograniczona.


czwartek, 27 stycznia, godz. 19.10

SAJMIŠTE - HISTORIA OBOZU
| SAJMIŠTE - THE HISTORY OF THE CAMP
reż. Marko Popović i Srđan Mitrović, Serbia 2008, 50'

Obóz w Staro sajmište został założony przez nazistów w grudniu 1941 r. na terenie marionetkowego pro-faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego - NDH. Położony na lewym brzegu rzeki Sawa, naprzeciwko "Starego" Belgradu, żydowski obóz Sajmište - Judenlager Semlin - był jednym z pierwszych obozów koncentracyjnych w Europie przeznaczonych do internowania Żydów. Od marca 1941 r. do maja 1942 r. około 7 000 Żydów, w większości kobiety, dzieci i starcy, byli systematycznie mordowani w ruchomych komorach gazowych dostarczanych z Niemiec.

Reżyser: Marko Popović urodził się w 1975 r. Studiował reżyserię filmową i telewizyjną na Akademii Filmowej w Pradze (FAMU) w klasie Very Chytilovej, ukończył też Wydział Sztuk Teatralnych (FDU) Belgradzkiego Uniwersytetu Sztuk w klasie Darko Bajica. Reżyserował telewizyjne filmy dokumentalne i filmy krótkometrażowe. Jego filmy były pokazywane i nagradzane na festiwalach w Sarajewie, Pradze, Toronto, Koszycach, Zagrzebiu, Warszawie i Glasgow.

Sajmiste - History of the Camp from Filip Jasnic on Vimeo.


Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - Stowarzyszenia Żydowskie MotywyOrganizatorzy:

  
Patronat medialny: Sponsorzy:

  
Bookmark and Share

archiwum