© Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung’
Tajemniczy doktor Caligari (Werner Krauss) za pośrednictwem swojego medium (Conrad Veidt) przepowiada przyszłość. W miasteczku dochodzi do serii morderstw. Przyjaciel jednej z ofiar podejrzewa, że za wszystkim stoi demoniczny Caligari.
Gabinet doktora Caligari to film z ogromnymi ambicjami artystycznymi, widocznymi przede wszystkim w imponującej scenografii, pełnej zniekształceń, dziwnych cieni i ostrych kątów. Uwagę zwracają nierealistyczne obrazy miasteczka, niefunkcjonalne rekwizyty oraz krzywizny ograniczające ruch aktorów. W pamięci na długo zostaje ekspresyjna kreacja Conrada Veidta w roli somnambulika.
Data premiery filmu (26 lutego 1920 roku) bywa uznawana za symboliczne narodziny światowego kina artystycznego, adresowanego – jak pisze Tomasz Kłys – nie do masowej, lecz elitarnej publiczności, może trochę snobistycznej, ale za to zorientowanej w estetycznych modach i intelektualnych trendach, nastawionej nie na rozrywkę, lecz na kontemplację sztuki. W tej alegorycznej historii o demonicznym doktorze Caligarim, teoretyk filmu Siegfried Kracauer widział zapowiedź dojścia do władzy Adolfa Hitlera.
muzyka na żywo | live music: Tuul
| Created in the style of a nightmare, an allegorical story about a mysterious doctor Caligari and his medium. A milestone in the history of horror and the most renowned example of German expressionism. Impressive set design and great acting.
Film prezentowany w ramach 25. Festiwalu Filmu Niemego.
Wcześniej w ramach Arcydzieła kina niemieckiego, 13. Festiwalu Filmu Niemego oraz 22. Festiwalu Filmu Niemego.