kpb

Pokój nauczycielski

tytuł oryginalny: Das Lehrerzimmer

reżyseria: İlker Çatak
aktorzy: Leonie Benesch, Michael Klammer, Rafael Stachowiak, Anne-Kathrin Gummich

czas trwania: 98 min.
produkcja: Niemcy 2023
premiera: 2024-03-15
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2023 - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Europa Cinemas Label (Ilker Çatak), Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) w sekcji 'Panorama' (Ilker Çatak)
Europejska Akademia Filmowa 2023 - nominacja: Najlepsza europejska aktorka roku (Leonie Benesch), Najlepszy europejski scenarzysta roku (Ilker Çatak, Johannes Duncker)
Oscary 2024 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy (Ilker Çatak)
Nagroda Publiczności LUX za 2024 rok


Carla Nowak jest młodą i zaangażowaną nauczycielką w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji, którą prowadzi, jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę.

W pokoju nauczycielskim, w osobistych rzeczach zostawia pieniądze i włączoną w komputerze kamerę z zamiarem nagrania złodzieja. Działając w dobrej wierze, Carla nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność.

Film İlkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, z bohaterką pochodzącą z Polski, jak w zwierciadle odbija obraz niemieckiego, wielokulturowego społeczeństwa i pokazuje, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja. Szkoła ze swoją hierarchiczną strukturą, rywalizacją, uprzedzeniami i zagrożeniami staje się modelem, za pomocą którego reżyser prezentuje najważniejsze tematy publicznej debaty: sprawiedliwość, odpowiedzialność, manipulacja, rasizm czy zasady moralne.

Pokój nauczycielski rywalizuje w tym roku o statuetkę Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a w roku 2023 na MFF w Berlinie został wyróżniony nagrodą Europa Cinemas Label oraz CICAE - Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych. Film jest również jednym z pięciu tytułów ubiegających się obecnie o LUX Audience Award. Do marca 2024 r. można oceniać nominowane filmy i wziąć udział w losowaniu wspaniałych nagród.

| When one of her students is suspected of theft, teacher Carla Nowak decides to get to the bottom of the matter. Caught between her ideals and the school system, the consequences of her actions threaten to break her.

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
Tydzień 3: Jowisz.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share