kpb

63. KFF: Panorama polskiego dokumentu 1: Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa + Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia


info: 63. Krakowski Festiwal Filmowy

PANORAMA POLSKIEGO DOKUMENTU 1 | PANORAMA OF THE POLISH DOCUMENTARY FILM 1 (87')


MIECZYSŁAW JAHODA. SZTUKMISTRZ Z KRAKOWA | MIECZYSŁAW JAHODA. WIZARD FROM KRAKOW
(Wiktor Skrzynecki) PL 2022, 54’ | D
Kadr z filmu Mieczysław Jahoda. Wizard from Krakow
Operator filmowy, pionier technik zdjęciowych, mistrz nastroju – Mieczysław Jahoda. Wspomnienia o autorze zdjęć do takich klasyków polskiego kina jak: "Krzyżacy", "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy "Jak daleko stąd, jak blisko". W czerwonej sztruksowej marynarce Jahoda wyróżniał się na tle ówczesnej szaroburej polskiej rzeczywistości. Oryginalny był także jego styl filmowania. Jahoda wprowadził na ekrany nowe technologie operatorskie: realizował filmy w systemie szerokoekranowym Cinemascope i na kolorowej taśmie Eastmancolor firmy Kodak. Mistrza nowej estetyki w kinie polskim wspomina plejada twórców filmowych i filmoznawców.


MIĘDZY OBRAZEM A DŹWIĘKIEM. JERZY KUCIA | BETWEEN PICTURE AND SOUND. JERZY KUCIA
(Maria Pisarek) PL 2022, 33’ | D
Kadr z filmu Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia
Nie da się mówić o filmie animowanym, nie wspominając tej osoby. Jerzy Kucia – reżyser, pedagog, artysta totalny. Laureat niezliczonych nagród międzynarodowych, w tym statuetki Smoka Smoków za wpływ na rozwój światowej animacji. Jego filmy były pokazywane i nagradzane na Krakowskim Festiwalu Filmowym, począwszy od debiutanckiej animacji "Powrót" (1972) aż po ostatni film "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" (2014). Ze względu na przywiązywanie wagi do wizualnej strony swoich dzieł nazywany jest Bressonem polskiej animacji. O wpływach i inspiracjach sztuką Jerzego Kuci opowiadają m.in. Piotr Dumała, Marta Pajek, Marcin Giżycki.


Zakup biletu online na stronie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Bookmark and Share