kpb

62. KFF: Konkurs polski 16: Slow Light + Tego się nie robi kotu + Płot + Koniki na biegunach


info: 62. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 16 | POLISH COMPETITION 16 (77')


SLOW LIGHT | SLOW LIGHT
(Klijek/Adamski) PL/PT 2021, 11' | A

Pewien chłopiec cierpi na niespotykaną wadę wzroku, sprawiającą, że światło przepływa przez jego oczy wyjątkowo wolno. To, co dzieje się aktualnie, dociera do jego świadomości z opóźnieniem… siedmiu lat! Z tego powodu chłopiec skupia się na tym, co już było, ignorując zupełnie rzeczywistość. Animacja dotyka problemu życia przeszłością i myślenia o niej z sentymentem, ubarwiania i gloryfikowania wspomnień, przy jednoczesnym wypieraniu problemów codzienności. Zestawione ze sobą pastelowe kadry w zwolnionym tempie i czarno-biała animacja 2D pozwalają na subtelne przenikanie się dwóch porządków czasowych, łącząc nostalgiczne myśli z teraźniejszością.


sobota, 4 czerwca: seans z Q&A (goście: Kijek/Adamski)

 

TEGO SIĘ NIE ROBI KOTU | ONE DOES NOT DO IT TO A CAT
(Jan Gębski) PL 2022, 10' | D

Kamera Jana Gębskiego uważnie obserwuje zmagania z rzeczywistością jednej z ostatnich żyjących bohaterek Powstania Warszawskiego. Najbliższym towarzyszem starszej pani jest jej kot. Dzięki przemyślanym zdjęciom zwierzę staje się pełnoprawnym bohaterem filmu, a my możemy się przekonać, jak ich pełna ciepła relacja wygląda z jego perspektywy. Choć człowiek i kot obywają się bez słów, drobne gesty ujawniają ogrom wzajemnego przywiązania, a codzienne rytuały nabierają nowych znaczeń.

 

PŁOT | THE FENCE
(Tomasz Wolski) PL 2022, 26' | F

W lekkim półmroku, wśród delikatnych mgieł i miękkich zdjęć rozgrywa się dramat czułości i wrogości, niedopowiedzeń i braku akceptacji, chęci zmiany i potrzeby przełamania lęku. Prowincja. Niewielka stadnina koni, którą Mikołaj od śmierci ojca prowadzi sam. Ma jednak gościa, który mu pomaga. W nocy ktoś niszczy płot. Dziki? Wiatr? Tylko czy dziki i wiatr chadzają z latarkami i robią aż tyle hałasu? Reżyser i operator Tomasz Wolski snuje swoją „balladę” z delikatnością dokumentalisty. Wydarzenia obserwuje z pewnej odległości, bywa że w planach ogólnych, buduje psychologiczne napięcie w opozycji do tego, do czego przyzwyczaiło nas kino Ingmara Bergmana. „Z daleka” działać może równie mocno, co „z bliska”.


czwartek, 2 czerwca: seans z Q&A (gość: Tomasz Wolski)
sobota, 4 czerwca: seans z Q&A (goście: Tomasz Wolski)

 

KONIKI NA BIEGUNACH | THE ROCKING HORSES
(Marcin Lesisz) PL 2022, 30' | D

Wzruszający, ciepły i boleśnie prawdziwy portret osoby niepełnosprawnej psychicznie. Obserwujemy bohaterkę podczas zajęć i terapii, poznajemy jej sytuację rodzinną, dowiadujemy się, o czym marzy i czym zajmuje się na co dzień. Rysunki Ewy ożywają w animacjach, które pozwalają nam spojrzeć na świat jej oczami. Nie jesteśmy w stanie jej do końca zrozumieć, ale dzięki filmowi Marcina Lesisza możemy przynajmniej się do niej zbliżyć. Zdać sobie sprawę z problemów, z którymi się boryka, zobaczyć nie chorego – ale osobę, która ma prawo do tego, by być tym, kim chce być.


sobota, 4 czerwca: seans z Q&A (goście: Marcin Lesisz)

 

Zakup biletu online na stronie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Pokaz w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Bookmark and Share