kpb

Strzał z bliska

tytuł oryginalny: Nahschuss

reżyseria: Franziska Stünkel
aktorzy: Lars Eidinger, Devid Striesow, Luise Heyer, Peter Benedict

czas trwania: 116 min.
produkcja: Niemcy 2021
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

MFF Camerimage 2021: Udział w konkursie głównym
Munich Film Festival 2021: Nagroda One Future


Druga połowa lat 70. We Wschodnim Berlinie Franz Walter właśnie obronił doktorat na Uniwersytecie Humboltów. Władze uczelni proponują mu posadę i profesorską nominację oraz odpowiednie do przyszłej pozycji mieszkanie, którego standard daleko przewyższa możliwości przeciętnego obywatela. Młody naukowiec z dumą zaprasza do niego narzeczoną. Tę wspaniałą perspektywę nowego życia i kariery zakłóca tylko jeden drobny szczegół. W zamian za otrzymane profity państwo oczekuje rocznej współpracy z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego, czyli STASI. Dla lojalnego obywatela, jakim jest Franz Walter, nie stanowi to większego problemu, zobowiązanie do współpracy podpisuje niemal w przelocie. Pierwszym zadaniem, jakie otrzymuje, jest skłonienie do powrotu do NRD piłkarza grającego w hamburskim klubie, któremu udało się uciec na zachód.


Reżyserka Franziska Stünkel nie zdradza, co skłania bohatera filmu do podjęcia decyzji o współpracy ze STASI: stojąca przed nim kariera, wygodne warunki życia czy też wiara w słuszność państwowej polityki. Być może złożyły się na nią wszystkie trzy elementy. Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwym przypadku oskarżenia o szpiegostwo NRD-owskiego inżyniera Wernera Teske - ostatniej ofiary autokratycznego państwa.


| Life of Werner Teske, the last man to be executed in former East Germany in 1981 before the death penalty was finally abolished in 1987.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego 2022.

 

ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share