kpb

ArtBoom - Festiwal Sztuk Wizualnych

Odbywający się pomiędzy 12 a 22 czerwca Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom to największy festiwal, prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Założeniem organizatorów jest stworzenie cyklicznego wydarzenia, które umożliwi trwały kontakt z najbardziej interesującymi zjawiskami w sztuce najnowszej. O wyjątkowości festiwalu decyduje też fakt, że część prac prezentowanych podczas festiwalu stanie się częścią kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, inne zaś na stałe pozostaną w przestrzeni miejskiej miasta.

Tematem przewodnim pierwszej edycji ArtBoom jest sam Kraków. Każdy artysta w odmienny sposób porusza problemy związane z tkanką miejską i historią miasta; niemal wszystkie prace umiejscowione są w przestrzeni publicznej i wchodzą z nią w interakcje, pobudzając przechodniów do refleksji nad rzeczywistością, jaka ich otacza.

Pierwsza edycja festiwalu odbywa się w ramach projektu kulturalnego Miasta Kraków „6 zmysłów”.
Organizatorami festiwalu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Wschód Sztuki.

Zapraszamy na pokazy festiwalowe do Kina Pod Baranami w dniach 13 - 22 czerwca!


13, 15, 17, 19, 21 czerwca, godz. 18.00, Sala Biała

BROOKLYN DIY
| BROOKLYN DIY
reż. Marcin Ramocki, USA 2009, 75’
13 czerwca - pokaz z udziałem reżysera

W ramach Festiwalu Artboom odbędzie się europejska premiera najnowszego filmu Marcina Ramockiego Brooklyn DIY - (Brooklyn Do It Yourself).

Film był po raz pierwszy pokazany podczas Documentary Fortnight w MoMA (11- 25 lutego 2009). Ramocki dokumentuje twórczy renesans mający miejsce w Williamsburgu na Brooklynie, ojczyźnie undergroundowych imprez w opuszczonych magazynach, przestrzeni dla działań performatywnych, miejscu nieskrępowanej kreatywności ulicznej o anarchistycznym rodowodzie. 

Brooklyn DIY to próba uchwycenia życia w utopijnym środowisku, wywiady z dziesiątkami artystów i osobowości z sąsiedztwa, pokazanie aktywności galerii prowadzonych w latach 80. przez artystów dla artystów. W ten sposób zbliżamy się do prawdy o narodzinach jednej z najbardziej buntowniczych i pełnych życia społeczności artystycznych, która na zawsze zmieniła kulturalną mapę Nowego Jorku.

14, 16, 18, 20, 22 czerwca 2009, godz. 18.00, Sala Biała

METROPOLIS, REPORT FROM CHINA
 | METROPOLIS, REPORT FROM CHINA 
reż. Clemens von Wedemeyer, Niemcy/Francja/Chiny 2006, 42' 

W 2004 roku Schweizer i Wedemeyer wybrali się w podróż do Chin, aby zebrać materiały do filmu, który nawiązywałby do Metropolis Fritza Langa. Nie chodziło o nakręcenie remake'u, ale o stworzenie dzieła autonomicznego klimatem nawiązującego do dzieła mistrza. Powstał film dokumentalny, w którym spotykają się dwa mity. Jednym z nich jest opisana przez Fritza Langa idea nowoczesnego totalitaryzmu, która zderzona zostaje z mitem nowoczesnych Chin, coraz bardziej zapatrzonych w kulturę Zachodu. Na Metropolis, Report From China, który został nakręcony w Pekinie i Szanghaju, składają się wywiady z robotnikami i architektami, materiały archiwalne i zdjęcia oraz współczesne zdjęcia krajobrazów metropolii XXI wieku. Film stawia pytanie o koszty, jakie w Chinach ponosi się w imię modernizacji, rozwoju i postępu.


Na pokazy - wstęp wolny.


Szczegóły na stronie: http://www.artboomfestival.pl
Bookmark and Share

archiwum