kpb

Baranki Dzieciom: Wiosna 2017

BARANKI DZIECIOM: WIOSNA 2017

5 marca - 23 kwietnia 2017

 


Ruszyła wiosenna edycja cyklu Baranki Dzieciom - filmowych spotkań dla najmłodszych widzów. W niedzielne przedpołudnia zapraszamy maluchy do świata bohaterów klasycznych polskich animacji. Po seansie najmłodsi wezmą udział w rozwijających wyobraźnię warsztatach.

Wiosna to idealna pora roku na wspólne odkrywanie świata. W tym sezonie Baranków Dzieciom, zajączek Parauszek zabierze najmłodszych widzów na biwak oraz wyprawę w poszukiwaniu skarbu. Dzieciaki przywitają wiosnę w towarzystwie swoich ulubieńców, czyli braci Bolka i Lolka oraz Reksia i wyruszą na wycieczkę razem z Małym Skrzatem. Wraz z sympatycznym wróbelkiem Ćwirkiem dzieci poznają sekret czajki i posłuchają ptasiego śpiewu. Wrażeń dostarczą małym kinomanom bajki z serii Reksio i ptaki, w których rezolutny kundelek zaprzyjaźni się z dzięciołem i udobrucha złośliwego gąsiora. Najmłodsi spotkają się również z małym Piniem i jego przyjacielem o wielkim sercu - słoniem Dominikiem podczas pokazu odrestaurowanych cyfrowo odcinków serii bajek Proszę słonia.

W programie znalazła się także specjalna odsłona cyklu w ramach 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, czyli Baranki w Hiszpanii, a w niej niezapomniane animacje oraz warsztaty flamenco, dzięki którym najmłodsi widzowie poznają bliżej historię i niezwykle bogatą kulturę Półwyspu Iberyjskiego.

Nie zabraknie również świątecznego spotkania Wielkanocnych Baranków z udziałem kota Filemona oraz mieszkańców bajkowego Kukurykowa.

Tradycyjnie, po każdym seansie odbywać się będą zajęcia pobudzające kreatywność małych widzów i odkrywające przed nimi nowe umiejętności. Warsztaty twórcze prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W wiosennej edycji cyklu maluchy poznają tajniki pracy litografa, będą wspólnie muzykować i ćwiczyć poczucie rytmu podczas warsztatów bębniarskich, a na zajęciach florystycznych nauczą się dbać o rośliny.

Wizyta w Kinie Pod Baranami to także okazja dla dzieci i rodziców do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Ponadto, każdy mały widz może otrzymać pamiątkowy dyplom ze swojej pierwszej wizyty w kinie, który z dumą powiesi na ścianie swojego pokoju.


BILETY:
11 zł

Zachęcamy do polubienia strony Baranków na Facebooku.

 

Partnerzy cyklu:

                      


                            

 

              

 

Cykl polecają:

CzasDzieci.pl              

 

Qlturka.pl     Mali Turyści      MiastoDzieci.pl

                                            

  

 
KINO POD BARANAMI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom! Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie.

 

PROGRAM:


niedziela, 5 marca 2017, godz. 11.00
PARAUSZEK I PRZYJACIELE - zestaw bajek
reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013-2014, 40’
+ warsztaty bębniarskie

Polska animacja lalkowa zrealizowana w technice poklatkowej. Tytułowy bohater to mały zajączek, mieszkający wraz z grupą przyjaciół w krainie zwanej Naszym Lasem. Kompanami Parauszka są: Zajączka Usia, Sroka Madzia, Łoś Łopatek, Bóbr Klepek, Wiewiórka Kitka, Wilk Waldek, Lis Fredek i Miś Benek. Losy dziewiątki bohaterów obserwuje wszechwiedząca, mądra Sowa Uhu, która komentuje wydarzenia z punktu widzenia dorosłego. Każdy z odcinków w przystępny dla dzieci sposób porusza takie problemy jak szacunek, przyjaźń, tolerancja, odwaga, wytrwałość czy mądrość. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad życia społecznego, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły. Parauszek i przyjaciele to powrót do mądrej dydaktyki, podanej w sposób dostosowany do współczesnych realiów. 

 

Odcinki: BIWAK | KRÓLEWSKI PIKNIK | NOCNY BOHATER | POSZUKIWACZE SKARBU

 

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata - uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Zainspirowany rytmiką latynoską i zachodnioafrykańską, którą wykorzystuje w projektach etnicznych, jazzowych, elektronicznych, setach DJ-skich i w muzyce rozrywkowej.

W ramach warsztatów dzieci zapoznają się z instrumentami (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki, itd.) - ich historią oraz dźwiękami jakie można z nich wydobywać, uczą się zasad rytmiki i wspólnie muzykują.

 

niedziela, 12 marca 2017, godz. 11.00
PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA - zestaw bajek

reż. varia, Polska 1986, 40’
+ warsztaty litograficzne

Serial animowany dla dzieci stworzony w latach 1983-1989 w łódzkim Se-ma-forze. Rezolutny wróbelek Ćwirek wynajmuje mieszkanie w gnieździe bocianim. W każdym odcinku poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, a przez swoją nieposkromioną ciekawość często pakuje się w kłopoty. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka. Głosu postaciom użyczył Jan Kobuszewski.

Odcinki: NAUCZYCIEL ŚPIEWU | SPOTKANIE NA PLAŻY | SEKRET CZAJKI | SPÓŁKA Z JASKÓŁKĄ

Warsztaty litograficzne wprowadzą dzieci w tajniki pracy litografa - osoby, która potrafi drukować z kamienia wapiennego. Obróbce poddane zostaną kamienie spotykane na co dzień i uwielbiane przez dzieci. Wszyscy będą rysować i układać, a na koniec powstanie wspaniałe dzieło sztuki.

 

 

 

Zajęcia poprowadzi Justyna Mazur - właścicielka studia litograficznego Litograf w kompleksie Dolne Młyny. Zawodowo zajmuje się edukacją artystyczną, tworząc warsztaty dla instytucji kultury i festiwali. Współpracuje z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, a także z Cricoteką.

 

niedziela, 19 marca 2017, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ WIOSNĘ - zestaw bajek
+ warsztaty florystyczne

REKSIOWA WIOSNA
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1980
Nadchodzi wiosna i słońce grzeje coraz mocniej, czas więc pozbyć się zimowej sierści. Nie wystarczy jednak zadbać o samego siebie, trzeba jeszcze doprowadzić do ładu podwórko, zasiać trawę, posadzić kwiaty oraz pomóc ptakom naprawić ich budkę lęgową. Teraz można w pełni cieszyć się wiosną!

REKSIO SADOWNIK
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1976
Reksio buduje domek dla ptaków powracających wiosną do kraju. Mieszkańcy budki okazują się niezwykle pożyteczni - dbają o to, by szkodniki nie zniszczyły rozkwitających drzew owocowych. Na drzewach pojawiają się wkrótce soczyste czereśnie.

BOLEK I LOLEK: MALI OGRODNICY
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1976
Bolek i Lolek zabierają się za wiosenne porządki: sadzą rośliny, walczą ze szkodnikami, budują domek dla ptaków. Ich praca zostaje nagrodzona - w ogrodzie rozkwitają piękne, kolorowe kwiaty i dojrzewają owoce.

SKRZAT: WĘDRÓWKI SKRZATA
reż. Edward Wątor, Polska 1985
Mały Skrzat wybiera się na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę, podczas której znajduje pisklę, które wypadło z gniazda. Otacza je opieką i troską oraz szuka jego matki. Broni też malca przed drapieżnym jastrzębiem. Po zmroku Skrzat znajduje schronienie dla siebie i pisklaka w bezpiecznej dziupli.

Warsztaty florystyczne dla dzieci to nowatorska odmiana zajęć plastycznych, inspirujących dzieci do poznawania świata przyrody. Dzieci, stykając się z żywym materiałem roślinnym, mają okazję nauczyć się staranności i dbałości o rośliny. Na warsztatach będą poznawać kwiaty, wąchać je, dotykać, oglądać jak są zbudowane.

Zajęcia poprowadzi Anna Karlińska - absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.


niedziela, 26 marca 2017, godz. 11.00
BARANKI W HISZPANII
17. Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie towarzyszące
+ warsztaty flamenco

POMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDORY
reż. Roman Huszczo, Polska 1974, 10’
Dobromir to uzdolniony chłopiec o nieograniczonej wyobraźni, który mieszka z dziadkiem i przyjacielem szpakiem. Jego hobby to majsterkowanie. W kolejnych odcinkach serialu w prosty sposób zostają wyjaśnione zasady działania urządzeń używanych w gospodarstwie domowym.

BOLEK I LOLEK: CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków, Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.

BOLEK I LOLEK: W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.


Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco. Podczas zajęć maluchy poznają również trochę historii i zwyczajów hiszpańskich.


niedziela, 2 kwietnia 2017, godz. 11.00
REKSIO I PTAKI - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty bębniarskie

REKSIO I GĄSIOR
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1987
Złośliwy gąsior atakuje wszystkie zwierzęta na podwórku. Rzuca się także na chłopca i jego matkę. Ojciec chłopca postanawia zlikwidować gąsiora. Reksio błaga o jego ocalenie i udaje mu się uratować ptaka. Wystraszony i potulny gąsior sam zakłada sobie postronek na nogę i grzecznie skubie trawę.

REKSIO I DZIĘCIOŁ
reż. Lechosław Marszałek, Ryszard Lepióra, Polska 1988
Reksio dostrzega stukającego w pień drzewa dzięcioła. Stara się go przepędzić, bo uważa, że dzięcioł niszczy drzewa. Ptak wyjaśnia mu cel swojej pracy. Pomaga też Reksiowi i wypędza robactwo ze ścian jego budy.

REKSIO I PAW
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1990
Pudliczce, na której bardzo Reksiowi zależy niezmiernie podoba się kolorowy paw. Reksio postanawia się wystroić niczym ten ptak. Wywołuje to tylko ogólną wesołość na podwórku. Reksio przekonuje się, że jest bardziej interesujący, kiedy jest sobą.

REKSIO I SZPAKI
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1987
Na kwietniku założonym przez Reksia pojawiają się niszczące rośliny dżdżownice. Reksiowi z pomocą przychodzą szpaki. Kiedy jednak dojrzewają wiśnie szpaki sieją spustoszenie na drzewach. Reksio próbuje walczyć ze szpakami, ale ze względu na ich wcześniejszą pomoc, zawiera z ptakami kompromis.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata - uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Zainspirowany rytmiką latynoską i zachodnioafrykańską, którą wykorzystuje w projektach etnicznych, jazzowych, elektronicznych, setach DJ-skich i w muzyce rozrywkowej.

W ramach warsztatów dzieci zapoznają się z instrumentami (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki, itd.) - ich historią oraz dźwiękami jakie można z nich wydobywać, uczą się zasad rytmiki i wspólnie muzykują.

 

niedziela, 9 kwietnia 2017, godz. 11.00
WIELKANOCNE BARANKI - zestaw bajek, 50’
+warsztaty litograficzne

PRZYGODY KOTA FILEMONA: KOCIA WIELKANOC
reż. Janusz Martyn, Polska 1997, 25'
Wśród licznych pytań, które zadaje mały kociak Filemon swojemu starszemu koledze Bonifacemu dominuje jedno - kiedy przyjdzie wiosna?

KUKURYKÓW
reż. Sławomir Zalewski, Polska 1996, 25'
W małym miasteczku Kukurykowie, kury oraz ich przyjaciele przygotowują się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Pracy mają dużo. Co gorsza, spotykają je niespodziewane kłopoty, ktoś bowiem kradnie im jaja.

Warsztaty litograficzne wprowadzą dzieci w tajniki pracy litografa, tym razem z pomocą tłustego wosku. Tłuszcz to materiał często wykorzystywany w litografii. Podczas zajęć dzieci wspólnie stworzą pracę rysunkową na wielkim formacie. 

Zajęcia poprowadzi Justyna Mazur - właścicielka studia litograficznego - Litograf w kompleksie Dolne Młyny. Zawodowo zajmuje się edukacją artystyczną tworząc warsztaty dla instytucji kultury i festiwali. Współpracuje z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, a także z Cricoteką.


niedziela, 23 kwietnia 2017, godz. 11.00
PROSZĘ SŁONIA - zestaw bajek

reż. Witold Giersz, Piotr Paweł Lutczyn, Ryszard Słapczyński, Polska 1968, 40’
Film po cyfrowej rekonstrukcji
+warsztaty plastyczne

Pinio to chłopiec, który słabo rośnie, dlatego mama podaje mu rozmaite witaminy. Pewnego dnia zniecierpliwiony malec wysypuje je do trąby porcelanowego słonika i ten niespodziewanie zaczyna rosnąć! A gdy osiąga właściwe słoniowi rozmiary, ożywa i przemawia ludzkim głosem. Słoń Dominik jest niezwykle sympatyczny: prowadzi ożywione rozmowy z mrówką, rozprawia się z narzekającymi urzędnikami, a kiedy „Darkowskiemu psuje się samochód”, zabiera całą rodzinę Pinia na wycieczkę za miasto na swoim grzbiecie (podczas opalania służy świetnie za parawan). Wkrótce jednak sprawy zaczynają się komplikować… Ostatecznie okaże się, że „mały przyjaciel jest wygodniejszy”, ale zanim to nastąpi, Pinia i Dominika spotka jeszcze wiele przygód…

Odcinki: KOŚĆ SŁONIOWA | PRZEPROWADZKA DOMINIKA | ZNAJOMI Z ZOO
| POWRÓT DOMINIKA


Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

Bookmark and Share

archiwum