kpb

Unsound Festival 2013: Interference - program filmowy

UNSOUND 2013: program filmowy
JIGOKU: INTERFERENCE
12 - 16 października 2013
(click HERE for English version)

Po raz kolejny brytyjski audiowizualny duet Jigoku przygotował dla Unsound Festival program filmowy. Filmy pochodzą z ich przepastnej kolekcji taśm VHS i Betamax. Cykl odbywających się codziennie projekcji w Kinie Pod Baranami rozpocznie się jak zwykle nocnym maratonem filmowym, na który zapraszamy 12 października. Jak zwykle należy się spodziewać zatrzęsienia filmowych kuriozów.

Kuratorzy tak tłumaczą się ze swoich poczynań: „Minął kolejny rok, a my przygotowaliśmy kolejny filmowy program dla Unsoundu. Po raz czwarty przetrząsnęliśmy nasze archiwa, tym razem w poszukiwaniu spisków i wszelkiego rodzaju interferencji. Towarzyszyło nam podniecenie, ale i poczucie konsternacji - ekscytacja związana z wyzwaniem jakie stawia przez nami ta tematyka i niepewność od czego zacząć. Kierowaliśmy się obsesją stworzenia w ramach programu prawdziwego gatunkowego panoptikum - pokażemy aliaż kina artystycznego, kontrkultury, hybrydę motywów politycznych, makabreski, cinéma vérité i exploitation. Wybraliśmy filmy synkretyczne gatunkowo, narracyjne piguły wymykające się diagnozie. Oprócz wilogatunkowości, wątkiem łączącym wszystkie wybrane fabuły jest uparcie powtarzający się motyw zdławionej przez skorupę chaosu „normalności”, przepoczwarzającej się w zamęt i paranoję, co prowadzi do zaniku tożsamości, utraty władzy i - ostatecznie - autodestrukcji. Samo odnalezienie tych ezoterycznych, eklektycznych filmów sprawiło nam wielką frajdę. Mamy nadzieję, że Wy będziecie się równie dobrze bawić oglądając je. Jak rzekł bohater Wideodromu - „Long Live the New Flesh...". 


sobota, 12 października, godz. 00.15 
INTERFERENCE FILM SEASON 1 - całonocny maraton 

WATCHED!

reż. John Parsons, USA 1974, 97' 
Psychodeliczna, hipisowsko-narkotyczna historia prokuratora okręgowego, który pod wpływem materiału z monitoringu popada w depresję paranoidalną. Film z muzyką legendy prog-rocka - Weather Report. 

THE MASSIVE
reż. Wu Ma, Hongkong 1978, 91' 
Misternie skonstruowana intryga w stylu Giallo z oldskulowymi scenami sztuk walki i poszukiwaniami skradzionych klejnotów w tle. Angielska wersja językowa. 

LITAN
reż. Jean-Pierre Mocky, Francja 1982, 84'
Historia ucieczki z ponurej wioski, w której odbywa się osobliwy festiwal. Oszałamiający aliaż kina artystycznego z filmem klasy B. Film francuskojęzyczny z angielskimi napisami.


niedziela, 13 października, godz. 00.00
INTERFERENCE FILM SEASON 2

SZACOWNI NIEBOSZCZYCY
reż. Francesco Rosi, Włochy 1976, 116' 
Mroczny, złowróżbny thriller polityczny. Wypalony detektyw prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa wysoko postawionych sędziów. Odkrywa szeroko zakrojony, niebezpieczny spisek. Złowieszcza, jazzowa muzyka Piera Piccioniego zasługuje na miano proto-drone’owej. Film włoskojęzyczny z angielskimi napisami.


poniedziałek, 14 października, godz. 00.00
INTERFERENCE FILM SEASON 3

THE KIRLIAN WITNESS
reż. Jonathan Sarno, USA 1979, 88'
Bohaterka The Kirlian Witness posiada zdolność telepatycznego porozumiewania się z roślinami. Jedynym „świadkiem” morderstwa jej siostry jest kwiat. Kobieta wykorzystuje swój dar by zdemaskować winowajcę. Ten niepowtarzalny, undergroundowy, nieprzewidywalny przebój opiera się wszelkim próbom opisu. Film w języku angielskim.


wtorek, 15 października, godz. 00.00
INTERFERENCE FILM SEASON 4

SHADOWS UNSEEN 
reż. Camillo Bazzoni, Włochy 1972, 97'
Shadows Unseen opowiada historię komisarza policji popadającego w obsesję na punkcie sprawy, prowadzącej wprost do morderstwa i ostatecznego szaleństwa. Niepokojąca hybryda Euro Crime i Giallo o dusznej i posępnej aurze. Autorem przejmującej ścieżki dźwiękowej jest maestro Riz Ortolani. Kopia z letterboxem z taśmy VHS z duńskimi napisami. Film w języku angielskim. 


środa, 16 października, godz. 00.00 
INTERFERENCE FILM SEASON 5

SUICIDE CULT 
reż. James Glickenhaus, USA 1975, 75' 
Wczesne dzieło twórcy The Exterminator. Rzadki, niekonwencjonalny, pełen motywów mesjanistycznych, odniesień do kultu i paranoi, niezależny film o tajnej agencji rządowej monitorującej istoty obdarzone zdolnościami w dziedzinie astrologii, w celu odkrycia ponownego przyjścia Chrystusa. Kopia full screen pochodzi z oldskulowej angielskiej taśmy Betamax. Film w języku angielskim.


Filmy w angielskiej wersji językowej lub z angielskimi napisami.

BILETY: 10 zł

Nocny maraton: 20 złBookmark and Share

archiwum