kpb

Filmowa Rewizyta

FILMOWA REWIZYTA
23 - 26 stycznia 2011


Kino Pod Baranami zaprasza na FILMOWĄ REWIZYTĘ - przegląd filmów Krzysztofa Zanussiego, który zwieńczy premiera filmu REWIZYTA z udziałem reżysera

Rewizyta jest filmem o dalszych losach bohaterów filmów Krzysztofa Zanussiego z lat siedemdziesiątych. Stawia pytania o to, co się z nimi stało? Gdzie są? Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów?
Film ma formę wywiadu przeprowadzanego współcześnie przez niedoszłego samobójcę, bohatera Serca na dłoni, który docieka na zalecenie terapeuty czy życie ludzkie może być udane. Sceny wywiadu zderzone są z fragmentami poprzednich filmów reżysera. Ci sami aktorzy po latach pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania zadawane im w kadrze i zza kadru.

W ramach przeglądu FILMOWA REWIZYTA przywołane zostaną wszystkie trzy obrazy, z których fragmentami spotykamy się w Rewizycie. Zaprezentowane zostanie zatem ŻYCIE RODZINNE z 1971 roku, psychologiczne studium konfliktu między młodym inżynierem, który zerwał z domem odcinając się od dziedzictwa przeszłości, a jego załamanym moralnie ojcem, który nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca w nowych warunkach decyduje się wraz ze zdziwaczałą ciotką i niezrównoważoną córką na żałosną wegetację. Zobaczymy również starsze o pięć lat BARWY OCHRONNE, jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju, poruszający problem konformizmu polskiej inteligencji lat 70. i CONSTANS z 1980 roku, zdaniem krytyków, jeden z najpiękniejszych filmów Zanussiego.


Przegląd Filmowa Rewizyta odbywa się tak że w prestiżowym Museum of Modern Art w Nowym Jorku.


Program:

niedziela, 23 stycznia, godz. 19.10
ŻYCIE RODZINNE
| ŻYCIE RODZINNE
reż. Krzysztof Zanussi, Polska 1971, 88'

Psychologiczne studium konfliktu między młodym inżynierem, który zerwał z domem odcinając się od dziedzictwa przeszłości, a jego załamanym moralnie ojcem, który nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca w nowych warunkach decyduje się wraz ze zdziwaczałą ciotką i niezrównoważoną córką na żałosną wegetację. W zrujnowanej willi, pozostałej z dawnej świetności, odbywa się rodzinne spotkanie - dramatyczna konfrontacja postaw nieszczęśliwych ludzi. Młody inżynier Wit zostaje wezwany telegramem do chorego ojca, który przed wojną był właścicielem huty szkła. Mieszka on teraz z siostrą żony i ekstrawagancką córką Bellą. Wit jedzie ze swoim kolegą, Markiem. Okazuje się, że ojciec nie jest chory, lecz chce, by syn wrócił, przejął mały warsztat produkujący bombki na choinkę i zajął się rodziną.

poniedziałek, 24 stycznia, godz. 19.10
BARWY OCHRONNE
| BARWY OCHRONNE
reż. Krzysztof Zanussi, Polska 1976, 96'

Jeden z najważniejszych filmów "kina moralnego niepokoju", poruszający problem konformizmu polskiej inteligencji. Film nazwał po imieniu to, co w drugiej połowie lat siedemdziesiątych zaprzątało świadomość coraz większej liczby Polaków. Portretując zdemoralizowane, przeżarte układami i cynizmem, środowisko naukowców, Zanussi dawał zarazem do zrozumienia, że ów portret można rozumieć jako metaforę całego społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym wartościowe, uczciwe jednostki są brutalnie eliminowane przez bezwzględne, nie przebierające w środkach miernoty. Jedyną drogą jakiegokolwiek rozwoju i awansu jest służalcza przynależność do wszechobecnych koterii. Takie pojęcia jak talent, pracowitość czy sprawiedliwość tracą wszelki sens.

wtorek, 25 stycznia, godz. 19.10
CONSTANS
| CONSTANS
reż. Krzysztof Zanussi, Polska 1980, 87'

Po ukończeniu technikum elektrycznego Witold odbywa służbę wojskową. Bierze udział w wysokogórskiej wspinaczce. W schronisku jeden z taterników z uznaniem wspomina jego ojca, który przed paru laty poniósł tragiczną śmierć w górach, wręcza mu też swą wizytówkę. Dzięki niej Witek po wyjściu z wojska otrzymuje atrakcyjną posadę w przedsiębiorstwie organizacji wystaw. Wkrótce wraz z całą ekipą wyjeżdża służbowo do Indii. Tam stwierdza, że jego szef, Mariusz, dopuszcza się machinacji w rozliczeniach dewizowych. W czasie wolnym od pracy Witek poznaje folklor, obyczaje, kulturę indyjską. Po powrocie do kraju Witek rozmawia z kolegami, usiłuje zrozumieć powody przymykania oczu na nieczyste interesy Mariusza. Dowiadując się o nagłej choroby matki, Witold przyjeżdża się do prowincjonalnego miasteczka, gdzie w szpitalu zastaje ją na łóżku ustawionym, z braku miejsc, w korytarzu. Jego interwencja w tej sprawie pozostaje bez rezultatu. Od pielęgniarki Grażyny dowiaduje się, że należało dać łapówkę.

środa, 26 stycznia, godz. 19.15
premiera filmu REWIZYTA i spotkanie Krzysztofa Zanussiego z widzami

REWIZYTA | REWIZYTA
reż. Krzysztof Zanussi, Polska 2009, 96'

Rewizyta jest filmem o dalszych losach bohaterów filmów Krzysztofa Zanussiego z lat siedemdziesiątych: Życia rodzinnego (1971), Barw ochronnych (1976) i Constansu (1980). Co się z nimi stało? Gdzie są? Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? Film ma formę wywiadu przeprowadzanego współcześnie przez niedoszłego samobójcę, bohatera Serca na dłoni, który docieka na zalecenie terapeuty czy życie ludzkie może by udane. Sceny wywiadu zderzone są z fragmentami filmów. Ci sami aktorzy po latach pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania zadawane im w kadrze i zza kadru.


BILETY:
12 zł
- normalny
10 zł - ulgowy

* film Rewizyta i spotkanie z reżyserem:
17 zł
- normalny
13 zł - ulgowy


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum