kpb

Lubo

tytuł oryginalny: Lubo

reżyseria: Giorgio Diritti
aktorzy: Franz Rogowski, Valentina Bellè, Joel Basman

czas trwania: 180 min.
produkcja: Włochy/Szwajcaria 2023
język: włoski, niemiecki
napisy: polskie, angielskie
in Italian and German with Polish and German subtitles
info: Cinema Italia Oggi

MFF w Wenecji 2023: Udział w konkursie głównym
David di Donatello 2024 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany


Rok 1939. Lubo jest Jeniszem, nomadem i ulicznym artystą, który zostaje powołany do szwajcarskiej armii, aby bronić granic kraju przed ryzykiem niemieckiej inwazji. Gdy odkrywa, że jego żona zginęła powstrzymując żandarmów przed zabraniem trójki małych dzieci (zgodnie z narodowym programem reedukacji dzieci ulicy), wyrusza na poszukiwanie zaginionych maluchów.   

Film został oparty na powieści Mario Cavatore Il seminatore i opowiada o zapomnianym epizodzie z historii Szwajcarii. Reżyser Giorgio Diritti podkreśla w wywiadach, że kluczowym elementem filmu jest miłość rodzicielska: (...) rozwój wydarzeń pokazuje, jak bezsensowne zasady i dyskryminujące prawa wywołują zło, które z czasem rozprzestrzenia się jak pożar, przenikając do życia ludzi i zmieniając ich zachowanie i wartości, generując cierpienie, złość, przemoc, niepewność... ale także miłość do życia i własnych dzieci, która jest zdolna przezwyciężyć wszystko i przywrócić sprawiedliwość. W roli głównej wystąpił doskonale znany polskiej publiczności Franz Rogowski (Przejścia, Disco Boy, Walc w alejkach, Tranzyt).

| Lubo loses his family at the hands of an organization based on the principles of eugenics. His revenge will have unexpected implications, reconsidering the blurred lines between good and evil.


Prezentowany w ramach Cinema Italia Oggi 2024.

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

  • Sobota
    15 czerwca Saturday June 15