kpb

62. KFF: Konkurs polski 12: To nie będzie film festiwalowy + Martwe małżeństwo + Kwitnący mózg + Odgrzeb + Music of Sonny + Kiedy będę...


info: 62. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 12 | POLISH COMPETITION 12 (88')


TO NIE BĘDZIE FILM FESTIWALOWYTHIS WILL NOT BE A FESTIVAL FILM
(Julia Orlik) PL 2022, 8' | A

Będąca na ostatnim roku studiów Julita musi stworzyć film dyplomowy. Jej poprzednie animacje zgarnęły już sporo nagród, dlatego tym razem postanawia zrobić film nie dla festiwalowych laurów, a dla swojej rodziny. Zadanie wydawało się proste, ale mimo to coś poszło nie tak… Zabawna, autotematyczna animacja o tworzeniu animacji z rymowaną narracją i zaserwowana z dużym dystansem autoreklama prezentująca nie tylko sukcesy animatorki, ale także bohaterów jej poprzednich filmów. Jednocześnie to wzruszający film o pielęgnowaniu rodzinnych relacji i wspólnie spędzonego czasu.

 

MARTWE MAŁŻEŃSTWO | A DEAD MARRIAGE
(Michał Toczek) PL 2022, 19' | F

Czasami najbardziej uwieść potrafią małe, niepozorne historie, drobne gesty i nieśmiałe słowa. Skromne kino, które potrafi dotknąć jakichś czułych strun. Na planie filmowym spotykają się on i ona: Filip, mężczyzna w średnim wieku, i Łucja, która prowadzi kawiarnię i remontuje mieszkanie. Oboje z jakimś życiowym bagażem. Filip jest zawodowym statystą, który specjalizuje się w rolach… martwych ciał. Nie ma sobie równych - zna wszystkie sztuczki: jak powstrzymać oddech, nie mrugać powieką. Dla Łucji to nowość i przygoda. Razem grają małżeństwo zabite w trakcie historycznej potyczki. Mają leżeć przytuleni. W przerwach między dublami zaczynają rozmawiać.

 

KWITNĄCY MÓZG | BLOOMING BRAIN
(Edyta Adamczyk) PL 2022, 10' | A

Siedzisz w pociągu, twoje myśli gdzieś uciekają. Masz wrażenie, że odpada Ci głowa, że ręka nie jest już na swoim miejscu. Czy inni pasażerowie to zauważyli? Spokojnie, to dzieje się tylko w twojej głowie... Animacja za pomocą surrealistycznych wizji bohaterki i niepokojącej muzyki pokazuje, co może czuć osoba chora na stwardnienie rozsiane. W „Kwitnącym mózgu” choroba przybiera postać bujnej rośliny, stając się czymś trudnym do poskromienia, ale jednocześnie pięknym i fascynującym. Ważny głos w kontekście oswajania społeczeństwa z chorobami, o których nie mówi się zbyt głośno.

 

ODGRZEB | UNBURIAL
(Artur Wyrzykowski) PL 2022, 22' | F

O północy mamy odgrzeb. Wszyscy będą stali wokół trumny, a ja wtedy popatrzę na nich i powiem tak: to jest odgrzeb” - oznajmia zaskoczonej Berce ojciec. „Tato, ty oszalałeś, ja nigdzie nie idę” - odpowiada dziewczyna, która od świata odgrodziła się grubą warstwą ubrań i koców. Żeby zacząć znowu żyć i tym życiem się cieszyć, Berka będzie musiała skonfrontować się ze swoimi demonami i rozczarowaniami, porzucić jedne marzenia i zrobić miejsce dla kolejnych. Artur Wyrzykowski, reżyser i scenarzysta, zaprasza widzów do udziału w tajemniczym rytuale, gdzie smutek miesza się z uśmiechem, a na końcu czekać może tylko happy end. Przecież nie inaczej!

 

MUSIC OF SONNY | MUSIC OF SONNY
(Anna Sałacińska, Klementyna Margolis) PL 2022, 8' | A

Jednych to relaksuje, innych nudzi. Praca w fabryce płyt CD i DVD jest powtarzalna, schematyczna, ale też niewymagająca wielkiego skupienia i refleksji. Są tacy, którzy w fabryce pracują kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. To ich wypowiedzi stanowią narrację w animacji. Słyszymy ich głosy, ale nie widzimy twarzy - symbolicznie stają się nieważne, jak każdy pracownik, który w fabryce jest tylko elementem systemu, trybikiem w maszynie, a nie indywidualną jednostką. Rytmiczna, wciągająca i hipnotyzująca animacja o rutynie i odnajdywaniu w niej sensu.

 

KIEDY BĘDĘ... | WHEN I'LL BE...
(Tymoteusz Kałużewski) PL 2022, 21' | D

Adam niewiele mówi. Kiedy obserwujemy go przy codziennych czynnościach, zdaje się wycofany. Ożywia się na strzelnicy i na Marszu Równości, dumnie trzymając błękitno-różowo-białą flagę. Adam wie, kim jest naprawdę, i zrobi wszystko, by wreszcie móc poczuć się naprawdę sobą. Film Tymoteusza Kałużewskiego pokazuje osobę nieśmiałą, ale pewną swoich racji. Jednocześnie uświadamia, jak ważne jest wsparcie najbliższych w sytuacji, kiedy trzeba podjąć decyzję z gatunku tych najważniejszych w życiu.

 

Zakup biletu online na stronie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Pokaz w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share