kpb

Fabian albo świat schodzi na psy

tytuł oryginalny: Fabian oder der Gang vor die Hunde

reżyseria: Dominik Graf
aktorzy: Tom Schilling, Albrecht Schuch, Saskia Rosendahl, Meret Becker

czas trwania: 176 min.
produkcja: Niemcy 2021
premiera: 2022-04-01
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2021: Udział w konkursie głównym
Srebrna Niemiecka Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu 2021


Najnowszy film niemieckiego reżysera Dominika Grafa to ekranizacja jednej z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – Fabian: Historia pewnego moralisty Ericha Kästnera. Odważnie eksperymentując ze stylem, reżyser stworzył intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje.

 

W rolę Fabiana wcielił się jeden z najbardziej obiecujących niemieckich aktorów młodego pokolenia Tom Schilling Obrazy bez autora, Oh, Boy! (oba filmy dostępne na e-kinopodbaranami.pl).

 

Tytułowy bohater jest filologiem, który pracuje jako specjalista od reklamy w berlińskiej firmie tytoniowej. Wolny czas spędza w barach, kawiarniach i nocnych lokalach, wśród upadłych kobiet, niespełnionych artystów i wszelkiej maści społecznych wyrzutków, jakich można było spotkać w Republice Weimarskiej w złotych latach 20. i 30. Jedynym wyjątkiem wśród tej grupy jest Labude, przyjaciel korzystający bez skrupułów z ojcowskiego majątku, który z pasją pracuje nad rozprawą habilitacyjną o Lessingu. Życiowym mottem Fabiana jest dystans do świata i ludzi, obojętność wobec pokusy, jaką jest dążenie do osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej lub towarzyskiej czy majątku. Ta dekadencka postawa będzie miała swoje konsekwencje: zwolnienie z pracy, rozstanie z ukochaną, śmierć przyjaciela, a w końcu tragiczny finał własnej egzystencji.


Film Dominika Grafa, choć kręcony na podstawie historycznej książki, nie jest filmem kostiumowym, raczej współczesnym obrazem, którego bohaterowie lubią zaglądać do sklepów vintage. Jest ponadczasową opowieścią o powtarzającej się co jakiś czas historii i o tych samych emocjach, które niezmiennie towarzyszą społecznym procesom. Widać to także w filmowej formie, na którą składają się czarno-białe zdjęcia, archiwalne materiały, fragmenty starych, niemych filmów, ujęcia zrealizowanie na ziarnistej ośmiomilimetrowej taśmie czy wreszcie w najnowszej technologii HD. Jest też film Grafa hołdem złożonym Berlinowi oraz jego niezwykłej i ciągle uwodzicielskiej, dekadenckiej atmosferze.


| 1930s Berlin. Dr. Jakob Fabian, who works by day in advertising for a cigarette company and by night wanders the streets of the city, falls in love with an actress. As her career begins to blossom, prospects for his future begin to wane.

 

Wcześniej w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego 2022.

 

ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share